Either scripts and active content are not permitted to run or Adobe Flash Player version 10.0.0 or greater is not installed.

Get Adobe Flash Player
Gelişmelerden haberdar olmak için :
EN
TR
Üretim Sürecimiz

Bilgisayar kontrollü son sistem kümeslerden gece toplanan piliçler, tırlar vasıtasıyla kesimhaneye getirilir.

Burada veteriner hekim tarafından ön kontrolleri, sağlık muayeneleri yapılarak canlı kabul bölümüne sevk edilirler.

Canlı kabul bölümünde piliçler askılara aktarılırken taşıma kafesleri ve tırlar da bir sonraki sevkiyat için dezenfekte edilir. Böylelikle bir sonraki sevkiyatta kümesler arası çapraz bulaşının oluşması engellenmiş olur.

Askılardan gelen piliçler önce kesim işlemine tabii tutulur ve piliçlerde en az stres oluşacak şekilde kesimleri gerçekleştirilir. Kesimleri tamamlanan piliçler haşlama bölümüne alınır. 

Haşlamanın ardından tüylerinden arındırılırlar.

Tüylerinden arınmış piliçler iç çıkarma bölümüne transfer robotları tarafından el değmeden aktarılır. İç organları robotlar tarafından çıkarıldıktan sonra piliçlerin iç ve dış bölümleri birçok noktada yıkanarak gerekli hijyen sağlanır. Kullanılan su kum ve karbon filtrelerinden geçilerek fiziksel temizlikleri sağlanır. Ardından çok etkili bir yöntem olan klordioksit gazı enjeksiyonuyla minimum miktarda kimsayal kullanımı ile mikrobiyolojik dezenfeksiyon sağlanır. Böylelikle sudan gelebilecek mikrobiyal üremenin oluşması engellenmiş olur.

Tüylerinden ve iç organlarından ayrılmış olan Kırnı piliçleri bir başka transfer robotu vasıtasıyla hava soğutma odasında bir buçuk saat kalacak şekilde bekletilerek piliçlerin iç sıcaklıklarının istenilen soğukluğa ulaşması sağlanır.

Uygun soğukluğa ulaşan piliçler kalite kontrol noktasından geçirilerek poşetlenecek ve parçalanacak piliç olarak sınıflandırılır. Gramajlarına göre hemen poşetlenen piliçler hiç bekletilmeden soğuk hava depolarına aktarılır.

Diğer piliçler de son sistem anatomik Cut-Up makinesi ile parçalara ayrılarak hemen tabaklara girmesi sağlanır. Bu işlemler süratle yapıldığından ve bekleme süresi minimumda tutulduğundan Kırnı piliçlerinin uzun süre tazelik ve sevdiğiniz lezzetini koruması sağlanır.